Дубова щепа для самогона
Дубова щепа - один з найпопулярніших натуральних інгредієнтів для настоювання алкогольних напоїв. Покращення смаку, наповнення напою витонченим ароматом - основні властивості, якими вона наділена. Залежно від вибраного виду деревини і ступеню обсмаження звичайний самогон облагородиться деревним смаком, ванільними, карамельними, шоколадними нотками, вираженим ароматом і відтінком від світло солом’яного до глибокого янтарного. Тонкощів у виборі досить багато. Тому, перед тим як купити дубову щепу, рекомендуємо ознайомитись з її різновидами і характеристиками обжарки.
Дубові щепки підходять для настоювання коньяку, віскі, бурбону, вина, для покращення смако-ароматичного профілю самогону. Широко експлуатуються як в домашньому винокурстві, так і в промислових виробництвах.
Яку щепу дуба купити
Існує понад 600 видів дуба. Але лише 3 з них всесвітньо визнані придатними для настоювання алкоголю. Це Кавказький скальний дуб, Лімузинський французький дуб, Американський білий дуб. Вони належать до гірських пород і містять безліч ароматних речовин, масел, мікроелементів, необхідних для приготування якісного спиртного.
Щепа з вирощених на рівнинній поверхні дубів містить значно менше цих речовин. Відповідно вистояний алкоголь не отримає необхідну їхню кількість і буде слабенький на смак та аромат. Ситуацію не спасе ні вимочування, ні обробка кип’ятком, ні оброблення в меді, карамелі, вині чи других речовинах. Самогон отримає лише ті якості, які були добавлені в деревину. Наприклад, якщо ви вимочували дубові опілки в винні, то напій буде з винними нотками. Але не отримає ті характеристики, які має надати дуб. Тому для настоянок такі породи не рекомендуються.
В винокурстві себе на досить високому рівні також зарекомендували славонський, балканський та український дуб. Вони дещо уступають за характеристиками щепі з французького та американського дуба. Але здатні наповнити настій всіма необхідними якостями для створення хорошого коньяку, віскі чи другого дистиляту. За ціною також дешевші.
В спеціалізованих магазинах з інвентарем для самогоноваріння часто можна побачити опілки черещатого дуба. Варто пам'ятати, що ця порода призначена для копчення. Але не для настоювання самогону. Він не надасть коньячного і віскарного смаку. І, не дивлячись на привабливу низьку ціну, гроші будуть викинуті на вітер.
Отже, ще раз підкреслимо список кращих порід деревини для дубових опілок:
- Кавказький
- Французький
- Американський
- Український
- Балканський
- Славонський
Кожен з них наділений своїми особливостями і надає напою своєрідні смакові бленди. Щоб визначити який з них найбільше відповідає вашим очікуванням, рекомендуємо експериментувати з різними видами. В тому числі з різними ступенями обсмаження.