Пивні дріжджі для варіння пива
Виробництво пива в домашніх умовах вимагає всього 5 основних компонентів: воду, хміль, солод, цукор і звичайно ж пивні дріжджі. При виборі останнього компонента багато пивоварів-початківці не приділяють особливої уваги. І дарма. Адже саме від виду, сорту, виробника дріжджів для пива залежить якість майбутнього напою.
Якщо ви досвідчений пивовар, то сміливо можете підібрати і купити пивні дріжджі для виробництва пива. Іншим рекомендуємо детально ознайомиться з його різновидами, і тільки після цього можна сміливо замовити пивні дріжджі. Дана інформація допоможе вибрати кращі дріжджі для домашнього пивоваріння, які ідеально підійдуть вам для приготування ідеального пива.
Дріжджі для пива - що про них відомо
Всі види дріжджів, в тому числі і пивні - це живі грибкові мікроорганізми. На сьогоднішній день відомо більше 1500 видів грибків, але це тільки ті, які вдалося вивчити.
У поживному середовищі ферменти активуються в активну фазу розмноження, виділяючи еталон і метаболічні продукти. У пивоварній справі саме вони відповідають за смак, утворення піни і відсоток алкоголю.
Види дріжджів для приготування пива
Відомі фірми з виробництва пивних дріжджів рецепти свого товару тримають в строгому секреті. Багатьом рецептами вже більше сотні років. Наприклад компанія Carlsberg стверджує, що їх пиво зварене за рецептом, якому більше 300 років. І для цього вони застосовують спеціальні дріжджі для варіння пива.
Сьогодні дріжджі пивоварні купити можна 3 видів:
- "Дикі". Традиційно використовувалися в ще в далекому минулому на перших етапах приготування пива. Сьогодні їх існує багато підвидів. Але в сучасному пивоварінні вони вже не експлуатуються.
- Верхнього бродіння. Свою назву отримали через властивості: при бродінні спливають наверх. Осад при цьому не утворюється. Використовуються для портерів, елю і інших пінних напоїв. Активні при середніх температурах (+ 18-25 С).
- Низового бродіння. В процесі бродіння осідають на дно резервуара. Використовуються для багатьох сортів пива. Активні при температурах + 9-15 С. Після закінчення ферментації на дні утворюється густий осад. Існує легенда, що їх винайшли баварські ченці, які схрестили дріжджі верхнього бродіння з винними.
Від типу культури для бродіння і технології варіння напій отримує органолептичні властивості, які є показником якісності.
Дріжджі пивоварні - форма і характеристики
Існує 2 форми випуску грибкових культур для бродіння:
- сублімовані:
- зручні у використанні;
- не потребують додаткової підготовки до застосування;
- популярні для домашнього пивоваріння
- додаються відповідно до рецептури;
- недорогі.
- рідкі:
- утворюють виражені смако-ароматичні властивості;
- експлуатуються в приватних і домашніх пивоварнях;
- вимагають особливі умови для транспортування і зберігання;
- вартість вище ніж на порошкоподібні.
На дріжджі для пива ціна також залежить від виробника. Найпопулярнішими і найбільш надійними вважаються Fermentis і Mangrove Jacks.
Купити дріжджі для пивоваріння - які краще
Вибір бродильного ферменту залежить від того, який сорт хмільного напою ви збираєтеся варити.
- Табірні сорти:
- Ферментіс SAFLAGER W 34/70 і SAFLAGER S-23
- Mangrove Jacks
- Вайцен
- Fermentis SAFBREW WB-06
- White Labs WLP300
- Bavarian Wheat Yeast M20
- Ель
- ферментіс safale s-04
- Мангрув Джек M07 і M79
- Вайт лабс WLP002
- Ель Бельгійський
- fermentis SAFBREW T-58
Якщо виникли питання - звертайтеся. Менеджері інтернет-магазину “Пивна хата ЮА” завжди раді допомогти вам зробити правильний вибір дріжджів для пивоваріння. Доставка по Україні. Якщо питань немає - залишайте замовлення на сайті і найближчим часом ми з вами зв'яжемося для його підтвердження.